Witam Cię serdecznie w moim świecie, w mojej kolorowej przestrzeni, w której przelewam na płótno to, co widzę oczami Duszy. Maluję Anioły, odzwierciedlam Twoją unikalną energię. Do każdego obrazu dostaję przesłanie będące dopełnieniem istotnych dla Ciebie informacji. Obrazy intuicyjne to doskonały sposób na skontaktowanie się ze swoją Istotą.

perfekcjonizm

W sobotę wzięłam udział w Zlocie Aniołów zorganizowanym przez Laurę Kozowską. Bardzo poruszył mnie wykład profesor Ewy Białek. Opowiadała o swoim traumatycznym dzieciństwie i o tym w jaki sposób ukształtowało ją to na całe życie. Jak mocne wzorce odcisnęło w jej dopiero kształtującej się psychice, jak to przełożyło się na jej zdrowie i jak sobie z tym poradziła. Słuchałam jej z otwartą paszczą i mogłabym się pod tym podpisać obydwiema rękami. Zastanowiło mnie tylko jedno: odnalazłam u siebie jeden z tych wzorców. Mianowicie perfekcjonizm. Od razu włączył się mój śledczy umysł i zaczął tropić skąd u mnie to przekonanie, że muszę wszystko robić perfekcyjnie ? Nie miałam tak traumatycznego dzieciństwa jak Pani Ewa, poza jednym wydarzeniem… Czy znowu odkryłam w związku z tym kolejną przyczynę tego, że jestem jaka jestem ?

Podobało mi się jedno porównanie Pani Ewy: człowiek jest jak drzewo i tak jak w drzewie są słoje, tak w nas warstwa po warstwie odkładają się wszystkie nasze emocje i uczucia. To by pasowało. Zawsze mówię, że praca z ciałem jest jak obieranie cebuli. Ściągamy jedną warstwę, a tam kolejna, kolejna i następna i jeszcze ile się człowiek przy tym napłacze. Zadałam sobie pytanie: czy to znowu to ? Czy naprawdę jeden incydent z molestowaniem seksualnym w dzieciństwie jest w stanie tak bardzo zmienić psychikę, że ślady tego wydarzenia niesiemy przez całe życie ?

Czytam teraz świetną książkę „Przekraczanie poziomów świadomości” Hawkinsa. Opisane jest tutaj jak wykalibrowane są różne poziomy naszej świadomości począwszy od wstydu, poprzez żal, smutek, depresję, złość, radość, miłość do oświecenia. Ciężko mi się ją czytało, bo dosyć trudno jest napisana. Wciągnęła mnie dopiero powyżej pewnego poziomu. Ale niedawno nie wiem czemu, wróciłam do początku. Najniżej wykalibrowaną emocją jest wstyd.

Wczesne doświadczenia życiowe, takie jak bycie zaniedbywanym fizycznie czy emocjonalnie lub seksualnie wykorzystywanym, prowadzą do wstydu i wypaczają osobowość na resztę życia, o ile problemy te nie zostaną kiedyś rozwiązane. Osobowość opartą na wstydzie cechuje nieśmiałość, wycofanie, introwertyzm oraz pomniejszanie własnej wartości. Niektóre osoby działając w oparciu o wstyd rekompensują to sobie perfekcjonizmem”.

A wracając do zlotu, byłam jedną z osób, które występowały na scenie. Stając przed tyloma osobami, z mikrofonem w ręku, poczułam wstyd, a przede wszystkim strach. Ten strach mieszka w moim brzuchu, dokładnie wiem w którym miejscu, po lewej stronie. Poczułam go bardzo mocno pierwszy raz w Peru przy uzdrawianiu traumy z dzieciństwa. Można by pomyśleć, że już wszystko zrobiłam a tu życie odkrywa przede mną kolejne „słoje”. Ten strach był tak silny, że jak wróciłam na miejsce brzuch bolał mnie już do końca zlotu, ledwo dojechałam do domu. Myślałam, że mam skręt kiszek. Dopiero jak wypiłam krople miętowe, położyłam się w swoim łóżku i wyciszyłam, wszystko nagle ustąpiło. Pojawiły się natomiast łzy. Zdałam sobie sprawę, że jestem na siebie zła, bo nie poszło mi tak jakbym chciała. Nie byłam z siebie zadowolona, nie byłam dość dobra, znowu coś zrobiłam źle… Staram się traktować ludzi życzliwie, a tak naprawdę nie mam życzliwości nawet dla siebie… Strasznie było to sobie uświadomić, ale cieszę się, że w połączeniu z tym perfekcjonizmem jakoś to powiązałam i już chyba wiem dlaczego tak właśnie jest. Będę się temu teraz przyglądać i obiecałam sobie, że będę dla siebie bardziej życzliwa.

P.S. Wstyd się przyznać, ale u mnie trawa też musi być równiutka :/ 😛

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: